گزارش آذر ماه ۱۴۰۰
بنیاد دانش

گزارش آذر ماه

مقدمه

هدف بنیاد دانش ایجاد فرصت آموزش و تغییر آينده کودکان و نوجوانان با استعداد از طریق حمایت های آموزشی و حرفه ای است. ما در بنیاد دانش با بهره‌گیری از ظرفیت مشارکت‌های مردمی از طریق جذب همیاران با تامین منابع بلندمدت، زیرساخت‌های کاملی را برای ارائه حمایت‌های تحصیلی و در کنار آن حمایت‌های مکمل ایجاد کرده‌ایم و با اتکا به سازوکارها و روش‌های نوین و مداخله موثر در امور آموزشی و تربیتی دانش‌آموزان مستعد و کم‌برخوردار زمینه‌های مناسب رشد و توسعه فردی، خانوادگی و اجتماعی را برای بورسیه‌های خود فراهم می‌نماییم. بنیاد دانش با مداخله علمی و همه جانبه در امور آموزشی کودکان و نوجوانان، بستری مناسب برای طی مسیر یادگیری ایجاد می‌کند تا بورسیه‌ها بتوانند با کسب مدارج عالی علمی و یا یادگیری مهارتی در سطح حرفه‌ای به شغلی پایدار دست یابند و در زندگی اجتماعی خود نیز به مقام خوداتکائی برسند.

عملکرد بنیاد دانش

گزارش آذر ماه عملکرد واحد حمایت تحصیلی
گزارش آذر ماه عملکرد واحد حرفه آموزی و اشتغال
گزارش آذر ماه عملکرد واحد استعدادیابی
گزارش آذر ماه عملکرد واحد حمایت‌های مکمل
گزارش آذر ماه عملکرد دفتر نمایندگی‌ها

دستاوردها

گزارش آذر ماه دستاوردهای کمیته حرفه آموزی
گزارش آذر ماه دستاوردهای کمیته استعدایابی
گزارش آذر ماه دستاوردهای کمیته استعدایابی

نگاه آماری به عملکرد بنیاد دانش در گزارش آذر ماه

گزارش آذر ماه عملکرد آماری

ارزش خدمات بنیاد دانش

0
میلیون تومان

مجموع ارزش خدمات بنیاد دانش در آذر ماه

0
میلیون تومان

مبلغ ریالی پرداخت شده جهت خدمات بنیاد دانش در آذر ماه

0
میلیون تومان

ارزش افزوده ایجاد شده در آذر ماه

گزارش آذر ماه ارزش خدمات بنیاد
گزارش های ماهانه آذر
گزارش آذر ماه ارزش خدماتحمایت پزشکی
گزارش آذر ماه ارزش خدمات استعدادیابی

معرفی واحدهای بنیاد دانش

واحد حمایت‌های مکمل

در گزارش آذر ماه به معرفی واحد حمایت‌های مکمل در بنیاد دانش می پردازیم. با توجه به اینکه تمرکز بنیاد دانش بر قشر کم برخوردار جامعه است، این واحد نقش کلیدی در آینده بورسیه های بنیاد را ایفا میکند.

واحد حمایت های مکمل شامل 3 بخش

  • حمایت مددکاری
  • حمایت مالی و معیشتی
  • حمایت پزشکی و دندانپزشکی می باشد.

واحد مددکاری:

در این واحد با بازدید از منازل بورسیه ها مشکلات اقتصادی، درمانی و معیشتی آنها مورد بررسی و با اطلاع رسانی به همیار بورسیه ها و همیاران عمومی در بخش های مکمل نیازها برطرف می گردد.

الف) حمایت مالی:

به منظور کمک به بورسیه ها و خانواده ایشان، ماهانه مبلغی به عنوان مقرری ماهانه (درصدی از کمک مالی همیار بورسیه) به حساب بورسیه تا در امور تحصیلی و معیشتی بورسیه هزینه شود. لازم به توضیح است بورسیه های کمتر از 16 سال حساب مشترک با قیم خود دارند .

ب) حمایت معیشتی:

یکی از مهم ترین ویژگیهایی که موجب انتخاب و پذیرش دانش آموزان کم برخوردار مستعد میباشند ، نیازمندی آن هاست. از یک سو، ضعف اقتصادی و دشواری تامین معیشت خانواده بورسیه ها در بسیاری موارد مانع تحصیل آن ها و نیز تبدیل شدن به کودکان کار خواهد شد و از سوی دیگر، آشفتگی های ناشی از مسائل معیشت موجب به هم خوردن آرامش روانی آن ها و در نتیجه ترک تحصیل می گردد. از این رو، بنیاد دانش بخشی از توان خود را برای این مهم در نظر گرفته و نسبت به ارائه خدمات معیشتی به بورسیه ها و خانواده ایشان اقدام می نماید.

مهمترین حمایت های معیشتی عبارتند از:

اعطاء بسته غذایی، اهداء پوشاک، اعطای وام، آموزش‌های حرفه ای به اعضای خانواده بورسیه و کمک به اشتغال برای آنان

ج) حمایت پزشکی – دندانپزشکی:

“درمان رایگان دانش آموزان بورسیه بنیاد دانش،‌ هدفی در راستای افزایش کیفیت زندگی بورسیه “

معاینه و درمان دندان بورسیه های بنیاد دانش به صورت کاملا رایگان و همزمان در تهران و نمایندگی های این بنیاد صورت می پذیرد. علاوه بر این هزینه‌های پزشکی شامل عمل های جراحی و درمان های دوره‌ای با مساعدت همیاران تخصصی بنیاد به صورت رایگان برای بورسیه ها و در موارد خاص برای خانواده های آنها انجام می گیرد.

ج) حمایت پزشکی – دندانپزشکی:

“درمان رایگان دانش آموزان بورسیه بنیاد دانش،‌ هدفی در راستای افزایش کیفیت زندگی بورسیه “

معاینه و درمان دندان بورسیه های بنیاد دانش به صورت کاملا رایگان و همزمان در تهران و نمایندگی های این بنیاد صورت می پذیرد. علاوه بر این هزینه‌های پزشکی شامل عمل های جراحی و درمان های دوره‌ای با مساعدت همیاران تخصصی بنیاد به صورت رایگان برای بورسیه ها و در موارد خاص برای خانواده های آنها انجام می گیرد.

گزارش آذر ماه واحد حمایت های مکمل

داستان زندگی یک بورسیه

در گزارش آذر ماه داستان شقایق را میخوانیم که با تمام مشکلاتی که داراست اما با پشتکار و انگیزه و حمایت دانش توانسته است به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کند. تمامی اسامی در این گزارش به جهت حفظ حریم بورسیه ها مستعار به کار رفته است.

شقایق درسال ۹۳ وقتی در پایه هفتم تحصیل میکرد وارد خانواده بنیاد دانش شد. با توجه به تست هایی که از او گرفته شد مشخص شد که شقایق دختری بسیار مستعد و باهوشی است و همین موضوع باعث شد تا با پیگیری و حمایت بنیاد دانش دوره متوسطه دوم را وارد مدرسه سلام شود.

در این دوران نیز با کوشش و پشتکار زیاد خود توانست سال کنکور را با موفقیت پشت سر بگذارد. او با همت و تلاش شبانه روزی توانست با کسب رتبه حدود 1900 وارد دانشگاه شود. با علاقه ای که به رشته داروسازی داشت وارد این رشته شد.

او در حال حاضر دانشجوی داروسازی دانشگاه آزاد تهران واحد علوم پزشکی است. شقایق توانسته است در کنار درس های دانشگاه خود دوره‌های زبان انگلیسی را با موفقیت بگذراند و دیپلم زبان را نیز بگیرد.

خانواده شقایق برای هزینه‌های ثبت نام در دانشگاه با مشکلات زیادی روبرو شد که نهایتا بعد از پیپگیری‌های فراوان، مدیر مدرسه سلام با توجه به توانایی هایی که از شقایق سراغ داشت به او پیشنهاد رفع اشکال در مدرسه سلام را داد. در همین بین با توجه به نیاز شدید خانواده او مدیر مدرسه شهریه دانشگاه او را نیز پرداخت کرد. شقایق به صورت آنلاین با مدرسه سلام برای کلاس‌های آنلاین رفع اشکال همکاری می کند و یاری گر دانش آموزان دیگری است که نیاز به رفع اشکال در دروس مختلف دارند.

شقایق که به همراه مادر و برادرش که او هم تحت حمایت بنیاد دانش است، زندگی میکند و به تازگی توانسته دوره تکنسین داروخانه را نیز بگذراند و مدرک آن را کسب کند.

گزارش آذر ماه داستان شقایق
گزارش آذر ماه
مجله بنیاد دانش

موسسه خیریه همیاران توسعه دانش

تهران، خیابان انقلاب، روبروی خیابان شریعتی، پلاک 352، طبقه چهارم واحد 22

شماره تماس:   9- ۰۲۱۷۷۶۳۶۳۷۷ – 09129583550

 
فهرست